למה בימבה ?

בימבה מהווה את אחד הצעצועים האהובים והשימושיים שיש לתינוקות. הכירו את 'האבולוציה של הבימבה' : ובמילים אחרות: מה יתרונותיה, ומהן ההמלצות החל מקבלת הבימבה הראשונה ועד לרכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר

פוסט זה הינו חלק מרצף של פוסטים בנושא: האבולוציה של הבימבה

הפוסטים הבאים –

 • פוסט בנושא אופני איזון – והמעבר לאופניים
 • פוסט בנושא קשיי התנהלות של ילדים עם אופניים – בקרוב!

ראשית, למה בימבה?

התרומה שמספקת הבימבה להתפתחות התינוק והילד ממש מעלות אותה לראש רשימת המתנות של יום הולדת שנה:

 • בימבה מספקת לפעוט גרייה תחושתית משמעותית של תנועה במרחב – גם מבחינת כיוון ומהירות ואף תחושה עמוקה במפרקי גופו
 • בימבה משכללת תאום עיניים- רגליים וידיים
 • בימבה מחזקת שרירים ברגליים ובעיקר בגוו (באמצע הגוף – גב ובטן)
 • מאפשרת תרגול של ניווט במרחב ופיתוח תפיסה מרחבית
 • מתרגלת תגובות שיווי משקל ותגובות הגנה של הגוף באבדן שיווי משקל
 • מהווה הכנה לרכיבה על אופניים – מלמדת שליטה בכידון ובו זמנית תנועת ראש ורגליים שונה (כשחלקים שונים בגוף עובדים יחד, אולם בתנועות שונות האחד מהשני)

מתי מתחילים לרכב על בימבה ?

אפשר להתחיל כשהתינוק/פעוט מתחיל ללכת סביב רהיטים בחופשיות (כלומר גם כשעדיין לא הולך, אלא אוחז בידיו ברהיטים והולך ביניהם). אין ספק שזה תלוי בילד ובסביבתו – לעיתים פוגש בימבה כבר ממש בבגיל צעיר בבית, מהאחים, או בחצר בימבות בגן – ומתחיל לזחול איתן.

איך לבחור בימבה?

מגוון הבימבות עצום – יש בימבות בכל הצבעים, המותגים והחומרים (עץ, פלסטיק, אלומיניום ועוד). יש מנגנות, מאירות, מתקפלות, עם ובלי מקל או משענת הניתנת לדחיפה מאחור. יש הבאות עם טבעת הגנה באזור הכיסא.

 • עדיף להשגיח בעצמנו ולוותר על טבעת ההגנה שמסביב לכיסא. המטרה היא שהילד ירכב על הבימבה אבל חשוב מאוד לדעת לעלות ולרדת ממנה בחופשיות. גם על הרגליות (אם קיבלתם) לוותר. להתחיל עם בימבה כשהילד כבר יכול להסיע ולשמור על עצמו יושב בה.
 • אין באמת טעם בלחצנים וניגונים, במיוחד אם המחיר משחק תפקיד. עדיף לחסוך את הכסף ולהשתמש בו להמשך (יש פה התקדמות מבימבה לבימבה ל'מתקדמים', לא לשכוח..)
 • חפשו בימבה בגובה שבו העקבים של הילד יהיו על הרצפה, כדי שהדחיפה תהיה יעילה יותר
 • עדיף להתחיל עם בימבה יציבה, יש מעץ מאוד נחמדות – עדיף להתחלה ארבעה גלגלים ליציבות ונוח שיש משענת שהילד יכול לאחוז בה ולדחוף אותה בהליכה לפנים
 • יש בימבות רגילות, פשוטות ביותר – עם מקל נשלף להורה. נוח מאוד לצאת עם כזו לטייל. לעומת כל ה'תלת אופן' למיניהן, פה הילד דוחף בעצמו ואתם ההורים רק משגיחים ביד 'חלשה' ופחות מנווטים או דוחפים.
 • כשהכיסא יכול לעלות ואפשר לשים צעצועים ב'סליק' – זו אטרקציה שלא נס ליחה (ו-כן, המפתחות של האוטו אולי יהיו שם.. אל תשכחו בפעם הבאה שייעלמו לכם ( 😉 )

אז יש בימבה והילד בעניין. מה עכשיו?

כמה דגשים:

 • רוב הפעוטות רוכבים בתחילה לאחור. המתינו בסבלנות ואפשרו להם לחקור את הבימבה ככל האפשר, ועם הזמן יצליחו גם לנווט לפנים.
 • חלק מלמידה מוטורית (למידה מוטורית זה העיסוק של פיזיותרפיה התפתחותית) היא לשכלל את הידע שלמדת בסביבות שונות. ולכן לא מספיק שהילד רוכב על הבימבה בסלון. יתכן ואף נדמה לכם שכבר מיצה. קחו את הבימבה לסביבות בטוחות אחרות כגון גן שעשועים, חצר וכו' וככל הנראה תרוויחו הנאה והתרגשות מחודשים
 • אין ספק שרכיבה משותפת עם פעוטות נוספים מקפיצה את החוויה והעניין – קבעו עם הורים מהגן אחהצ ותרוויחו הנאה רבה, והזדמנות למשחקים חדשים ולמידה מהחברים.
 • הורים רבים שואלים אותי מה השלב הבא, איזה כלי רכב חדש לרכוש – לאחר שהפעוט כבר מנווט בבימבה בחופשיות (כמו כל יכולת מוטורית –  גם לרדת ולעלות מהבימבה, וגם לנווט אותה לוקח זמן). אנא, הצטיידו בסבלנות ואם הילד נהנה מהבימבה, תנו לו להתנסות בה ככל האפשר בלי לנסות להעביר אותו ישר 'לשלב הבא'

ובכל זאת, מה השלב הבא?

 1. ג'וק – בימבת חוץ כייפית שנוח לקפל ולשים בבגאז – בימבה ג'וק. שימו לב שלפעמים הגלגלים כ"כ מהירים שהיא
  עלולה להיות ממש לא מתאימה לצעירים מדי, או ההיפך: בזכות המהירות שלה הילד עוד בגיל שנתיים וחצי מעדיף רק אותה. 
 2. סביב גיל שנתיים וחצי – אני מאוד אוהבת את בימבת אופנוע 'יטבתה' – מאתגרת מבחינת שיווי משקל, מספקת יציבה חדשה לילד ובכלל ממש אהובה על ילדים. Untitled
 3. בימבה רחבה 'בימבה כיף' (לא אני המצאתי את השם..) – יכולה להיות כייפית בין גיל שנתיים וחצי לארבע (שאז יש לי המלצות נוספות). חיסרון – קצת כבד להסתובב איתה, ראיתי הורים שקשרו להגה שלה חבל כדי למשוך בעת הצורך – רעיון. 
 4. וכמובן אפשר גם טרקטורים ומכוניות גדולות עם פדלים (ממש לא ממונעים, כמובן שהמטרה שלנו פה היא תנועה ולא ישיבה פאסיבית!)
 5. ומה השלב הבא? גם קורקינט, אבל זה לא הנושא…. בתחום הבימבות, לגמרי אופני איזון!! עליהם תוכלו לקרוא בפוסט הזה (ובכלל אתם מוזמנים להרשם לבלוג ותקבלו במייל התראה על פוסטים חדשים )

רוצים לשאול שאלות ספציפיות על הילד שלכם והבימבות שלו? רוצים להראות את הילד שלכם מנווט בבימבה שלו? מוזמנים להעלות בתגובות או בדף הפייסבוק שלי – פותחת פוסט בנושא בדיוק בקישור הזה, בדף הפייסבוק שלי.

להתראות, גליה

יש לציין כי הפוסט אינו בא לתת המלצות רפואיות ספציפיות, ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים ועם הפיזיותרפיסט ההתפתחותי שמטפל בילדכם. זהו פוסט אינפורמטיבי שבא לשפוך אור באופן כללי ואינו תחליף לבדיקה והדרכה של אנשי מקצועות הבריאות המורשים.

2 תגובות “למה בימבה ?

 1. רננה

  תודה על הפוסט המעניין. רציתי לשאול האם בימבה מתאימה גם לפעוט בן 11 חודשים אשר בהחלט מסתובב סביב רהיטים (אינו הולך עדיין), אבל שלא נראה שיכול לעלות ולרדת ממנה לבד ובחופשיות? תודה מראש

נהנתם מהפוסט? רוצים לשאול או להעיר? מוזמנים פה בתגובות!