טרמפולינה לתינוקות רכים בהבט סנסומוטורי

 

מזל טוב! יש לכם תינוק חדש קטנטן בן שבוע או יותר, ואתם מתלבטים אם אפשר כבר להניח בטרמפולינה לתינוקות? ובכלל, האם זה נקרא להושיב? כי אמרו שאסור להושיב? קצת סדר בהתלבטויות- בהבט התפתחותי

אז.. האם מותר להשתמש בטרמפולינה לתינוקות רכים ?

ראשית מומלץ כי לפני הקנייה והשימוש לקרוא את הוראות היצרן והמלצותיו. סלקלים וטרמפולינות הינם ציוד המותאם לפי היצרנים לתינוקות מגיל לידה. 

אז מדוע ישנם האומרים שלא בריא?

ישנן סיבות שונות, אולם אני כפיזיותרפיסטית התפתחותית אציג את הבעייתיות בהושבה בטרמפולינות / סלקל של תינוק צעיר (בחודשיו הראשונים) בהקשר התפתחותי סנסו-מוטורי:

בשבועות הראשונים התינוק עדיין ללא יכולת לשליטת ראש מספקת. המנח השיפועי של הטרמפולינה/סלקל דורש שליטה וייצוב בצוואר, מה שעלול לחזק אסימטריה צווארית (או ליצור אסימטריה). תינוק/ת בני שבועיים, ואף חודשיים וחצי יכולים להיות מידי פעם בסלקל ובטרמפולינה- הכל עניין של מינון. 

אנו מעדיפים שהתינוק יהיה מוחזק על ידי ההורה, וכן על משטחים מאוזנים שמאפשרים לו להתנסות ולהפעיל את גופו ובכך לחוש וללמוד את יכולותיו המתפתחות. גם בשימוש במנשא בגילאים הרכים, חשוב לשים לב לדגשים שקשורים לשליטת וייצוב הראש.

אז אולי עדיף להשכיב תינוק קטנטן בתוך פוף?

לא, לא ממש. הפוף אולי חביב ומאוד ממותג כ'עוטף ומדמה רחם' אולם מבחינה התפתחותית הפוף אינו כזה. הוא אפשרי לשימוש בגילאים הצעירים (אם ממש רוצים), אולם לא הייתי משאירה תינוק על פוף ללא השגחה מלאה ורציפה. כמו כן לא מומלץ לשים תינוקות בפוף בזמן שהם אמורים להיות בפעילות, זהו אינו משטח מותאם לכך. לא לתנועה ולא לחקירה.

אם כך, מהן ההמלצות לשימוש בטרמפולינה לתינוקות?

חשוב להקפיד לבחון שאין העדפה ברורה לסיבוב הצוואר לצד אחד, ו/או שאוזן אחת תמיד נוטה לעבר הכתף, בצד אחד בלבד.

אם שמתם לב כי ישנה העדפה ברורה למבט לצד אחד – פנו לפיזיותרפיסטית התפתחותית במהרה (עוד על טורטיקוליס בפוסט הזה). ככל שהטיפול מתחיל בגיל צעיר יותר – כך ייטב (לא לדאוג! הטיפול אינו כואב ובעיקר כולל המון ידע והדרכה חשובה להורים!). שימו לב שמי שמטפל בתינוק שלכם הינו פיזיותרפיסט התפתחותי עם רשיון משרד הבריאות (לפי משרד הבריאות פיזיותרפיסט מוגדר 'התפתחותי' אם עבד מ"ס שנים במכון להתפתחות הילד תחת הדרכה וכן השתלם בשעות רבות של לימודי המשך ייעודיים)

ובכלל, כדרך קבע, כל משפחה שמגיעה אלי לקליניקה (לצורך להדרכה התפתחותית כללית או טיפול) – אני מקפידה לצאת ולבדוק כיצד התינוק נראה בסלקל, ולהציע להורים המלצות להתאמות בטיחותיות לפי הצורך. 

לסיכום, טרמפולינה היא מקום ל – מנוחה (במקרה שהתינוק בעניין), ולא מקום בו מבלה את עיקר זמנו, אלא לפרק זמן קצר. מומלץ לזכור שטוב לתינוק להיות הרבה על ידיו של ההורה בשבועות הראשונים, ועל משטח פעילות בהמשך, כדי להפעיל את גופו בצורה מתאימה, ולקבל תחושה וחווית תנועה.

פוסט זה הינו חלק מקבוצת פוסטים בנושא ציוד לתינוקות וילדים:

למידע התפתחותי נוסף מוזמנים להרשם לבלוג, ולבקר ולעקוב אחרי הדף שלי בפייסבוק, פה.

להתראות, גליה

יש לציין כי הפוסט אינו בא לתת המלצות רפואיות ספציפיות, ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים ועם הפיזיותרפיסט ההתפתחותי שמטפל בילדכם. זהו פוסט אינפורמטיבי שבא לשפוך אור באופן כללי ואינו תחליף לבדיקה והדרכה של אנשי מקצועות הבריאות המורשים. 

 

נהנתם מהפוסט? רוצים לשאול או להעיר? מוזמנים פה בתגובות!