אופני איזון – ולמה זה פשוט אדיר

Untitledאופני איזון הם בעצם אופניים ללא פדלים. בהמשך ישיר לבימבה, אופני האיזון מספקים לילד הכנה מצויינת ללמידה ותרגול עתידיות לרכיבה על אופניים. דרך תרגול שיווי המשקל וניווט האופניים, סיכוי גדול שנצליח להמנע בעתיד מהצורך לרוץ אחרי הילד תוך אחיזת מקל המטאטא המפורסם..

זהו פוסט המשך בסדרת 'האבולוציה של הבימבה' – מבימבה לאופניים:

פוסטים נוספים בסדרה:

 • למה בימבה? על בימבות למיניהן בכל הגילאים
 • קשיי התנהלות של ילדים עם בימבות ואופניים – פוסט טיפולי – בקרוב!

מהם היתרונות בקניית אופני איזון לעומת אופניים עם פדלים וגלגלי עזר?

 1. לרוב רוכשים אופני BMX גבוהים מדי כדי שהילד יוכל לפדל בנוחות. החסרון בכך הוא שכשהילד באמת יצטרך ללמוד לרכב על אופניים על פדלים, הדרך המהירה ביותר לעשות זאת היא באופניים נמוכים שבהם כפות רגלי הילד נוגעות לחלוטין ברצפה.
 2. הפידול של אופניים עם גלגלי עזר מעייף, לא מאוד מתגמל (קשה לעשות פניות חדות ולרכב מהר) – ולכן יתכן שלא תשתמשו בהם באופן יומיומי
 3. אופני איזון לא תופסים מקום וניתן לקחת אותם בסל התחתון של עגלת התינוק של האח, בבגאז' האוטו, ולאחסן בקלות
 4. אופני איזון מספקים לילד הכנה מושלמת לרכיבה על האופניים בעתיד – תרגול שיווי משקל, שליטה בכידון, ועוד
 5. אופני איזון מספקים חיזוק ופעילות שרירית מצויינת, תוך יציבה טובה (לעומת מנחים מאומצים לעיתים קרובות באופניים עם גלגלי העזר)

אז מתי מומלץ לרכוש לילד את אופני האיזון?

אני יודעת שהחנויות מלאות באופני איזון קטנטנים, ייעודיים לגילאים צעירים, מגיל שנתיים ואף לפני. אולם, אני ממליצה להתאפק ולהמתין לפחות יום הולדת 3 (למוטוריים ביותר), ולשאר הילדים עד גיל ארבע. עד לגילאים אלו הוצעו בפוסט הקודם למה בימבה, הצעות לבימבות מגוונות וכייפיות.

מדוע? מפני שאם הילד לא בשל לרכיבה כזו, הוא יכול לזנוח מהר את האופני איזון (שהיו אולי יקרים), ולא לשוב אליהם יותר בעתיד. ולפעמים כשכבר ירצה, הם כבר לא יהיו מותאמים לגודלו.

מתלבטים לגבי התזמון מתי להתחיל? תמיד אפשר לנסות את אופני האיזון של החבר, זה כמובן יוצר אקסטרא עניין, (תכלס)..

איך רוכבים על אופני איזון?

ראשית חשוב שהילד יגיע עם כפות הרגליים שלו בנוחות אל הרצפה. שווה גם לתת לילד להתנסות ולבדוק בחנות לפני שקונים.

כדאי לדעת – רוב הילדים בתחילת הדרך הולכים עם אופני האיזון בין הרגליים, ולאט לאט מתחילים להתכופף ולשבת על המושב (זה בסדר שהוא טיפה נמוך, על הברך להיות מעט כפופה!). בהמשך תנועת הדחיפה הופכת שוטפת ורציפה, והם דוחפים שתי רגליים יחד/ רגל רגל לסרוגין ומדי פעם מרימים אותן, ומרגישים את האתגר בהשארת האופניים במרכז (כיף אדיר!)

כלומר, חשוב לאפשר לילד להתנסות בהם באופן קבוע (פשוט לקחת אותם בבגאז') ובכל הזדמנות, גן שעשועים, פארק וכו' להציע לו אותם. ההתחלה לפעמים קצת איטית, וצריך סבלנות וכמובן – בלי ללחוץ ומומלץ להמנע ממשפטי 'ריגשי' ('האופני איזון עלו הרבה כסף אתה חייב לנסות').

איזה סוג מומלץ? מאלומיום או מעץ?

לגבי הסוג עצמו – לפעמים אין בחירה, מה שיש זה מה שיש (וזה גם מצויין! כי יש!). אבל, לטובת ההורים שמכינים רשימת משאלות ליום הולדת: הנה ההמלצות הבאות-

אופני איזון מעץ

P60803-1424אופני האיזון מהעץ הם ככל הנראה המקור, ואני מחבבת אותם מאוד.

הם אמנם כבדים יותר, ועלולים להוות בכך מכשול לילדים מסויימים בגילאי שלוש (כי קשה להרים אותם כשנוטים הצידה)- אולם בגיל ארבע הן נפלאים ממש מבחינת המשקל- הם מסייעים לילד לשמור על איזון טוב יותר מאופניים בעלי משקל 'נוצה'.

שווה לשקול אופני עץ במקרים הבאים:

 • ילד מעל גיל ארבע
 • ילד מגיל ארבע שבמיוחד אנו רוצים לשפר את יכולות שיווי המשקל שלו
 • ילד גבוה (לעומת אופני האלומיום שבחלקם הגדול נמוכים)

חסרונות – לפעמים הכיסא שאינו ממש מרופד, לא נוח לילד (אפשר לרפד קצת לבד).

אופני איזון מאלומיניום

אופני האיזון מאלומיניום מגיעים במידות שונות, לילדים בגילאים שונים ובגובה שונה. הם קלים (גם להורה שסוחב 🙂 ) ולפעמים המושב שלהם מרופד טוב יותר משל אופני העץ.

מתאימים לילדים שאוהבים מהירות, מחפשים אתגרים ובכלל מאוד מוטוריים.

חסרונות – לרוב נמוכים מדי, גם אם המושב בגובה משתנה, צריך לוודא שיספיק לכמה שנים  לילדכם.

אופני האיזון בתמונה הם של חברת סטריידר. יש חברות נוספות:

לעומת הדגמים הפשוטים יותר שיימצאו ברוב חנויות הצעצועים, בחנויות אופניים 'מקצועיות' תוכלו למצוא אופני איזון מאלומיניום של חברות שונות, גבוהים יותר, יציבים יותר, חלקם עם בלמים, מגיני ידיים, מושב מרופד ועוד (כמובן שהכל מתבטא במחיר..)

בטיחות…בטיחות –

אלו אופניים לכל דבר! קסדה חובה! מומלץ לתרגל במקומות בטוחים – פארקים, מדשאות, רחבות גדולות. לא מומלץ לתת לילד שובב לרכב עליהם ברחובות צפופים עם מדרכות מלאות באנשים – מזל שנוח לשאת אותם עד הפארק.

כמה זמן עם האופניים? כיצד עוברים לאופניים רגילים ?

ניתן לתת לילד שמנווט אופני איזון בצורה מיומנת, וממש בקלות- אופניים נמוכים עם פדלים (כדאי מאוד שרגליו ידרכו לגמרי ברצפה). סיכוי גבוה שיצליח מהר לרכב לבדו.

לא, אין מה לדחוף אותו ! להפך, הוא יודע את השלב האמצעי, הוא צריך להבין בעצמו את ההתחלה והסיום וגם את הברקס שעושה הפידול ההפוך. שימו אותו באזור עם ילדים רוכבים, מסביבם – צופה בהם ותנו לו לנסות.

הערה מעניינת- יש ילדים שכבר בגיל חמש וחצי עברו בקלות לאופניים עם פדלים ועדיין יעדיפו את האיזון. לא להיבהל או להתבעס, אופני האיזון מאפשרים לילדים ביטחון מצד אחד, ומהצד השני מהירות וקצב כאלו, עד שקשה להתחרות בהם…

מקווה שהפוסט ענה על כמה שאלות, מוזמנים להגיב עליו, לשתף תמונות, סרטונים פה באתר או בדף הפייסבוקי שלי – בקישור הזה.

להתראות, גליה

יש לציין כי הפוסט אינו בא לתת המלצות רפואיות ספציפיות, ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים ועם הפיזיותרפיסט ההתפתחותי שמטפל בילדכם. זהו פוסט אינפורמטיבי שבא לשפוך אור באופן כללי ואינו תחליף לבדיקה והדרכה של אנשי מקצועות הבריאות המורשים.

12 תגובות “אופני איזון – ולמה זה פשוט אדיר

 1. א

  מה לגבי ילד בן כמעט 5 וגבוה מאד שיש לו אופניים רגילים עם גלגלי עזר אבל הוא מאד מתקשה איתם?
  אף פעם לא היו לו אופני איזון והוא מביע רצון לנסות, אבל הוא כבר גבוה מדי לכולם. האם לקנות אופניים רגילים קטנים יותר ולהוריד להם את הפדלים?

  1. גליה דאובה פישמן מאת

   הי, יש שתי אפשרויות: האחת, לקחת אופני איזון מעץ (יש גם מאלומיניום כאלו) שהם קצת יותר גבוהות – זה בסדר גמור אם הברכיים כפופות, כל עוד לא מעל תשעים מעלות. סיכוי גדול שהוא עדיין יכול אפילו אם גבוה .
   אפשרות שניה – אופני BMX ולהוריד להם את הפדלים.

   מעניין לדעת איפה הוא מסתבך – בפידול, בהחזקת והכוונת הכידון, בכיווניות הפידול? לפי זה אפשר לנסות להתאים לו אופניים שמתאימות לו.
   מצפה לעידכונים!

   1. א

    תודה על התגובה! טוב לדעת לגבי התשעים מעלות, ננסה.
    הוא מתקשה בעיקר בפידול, נתקע הרבה פעמים ולא מצליח להתחיל נסיעה כשהפדל שלמעלה הוא קצת אחורה.
    אישית אני אוהב מאד את רעיון אופני האיזון ולא סובל גלגלי עזר. עכשיו השאלה רק אם הילד באמת יסכים וירצה 🙂

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הי גליה,
  יש לך המלצה על מותג ספציפי עבור ילד בן שלוש, שבתקווה ישמש אותו תקופה ארוכה?
  תודה!

נהנתם מהפוסט? רוצים לשאול או להעיר? מוזמנים פה בתגובות!